Харківська середня спеціалізована музична школа-інтернат – один з провідних музичних учбових закладів України. Історія школи почалася в 1933 році, коли при Харківському музично-драматичному інституті, перетвореному згодом у державну консерваторію (зараз – Національний університет мистецтв ім. І.П.Котляревського), відкрилася особлива група для обдарованих дітей. Виховання маленьких музикантів взяли на себе найвідоміші митці Харкова: Н.Б. Ландесман – професор, завідувач кафедри спеціального фортепіано Харківської консерваторії, учениця П.К. Луценка, Л. Й. Фаненштіль – один з засновників харківської фортепіанної школи, І. В. Добржинець – вихованець Петербурзької консерваторії, учень Л.С. Ауера, скрипаль і диригент, С.С. Богатирьов – видатний композитор та музикознавець, засновник Харківської композиторської та музично-теоретичної школи, доктор мистецтвознавства, професор та ректор консерваторії. Очолили групу талановиті педагоги-піаністи М.С. Хазановський та М.В. Ітігіна. Специфічні вимоги підготовки майбутніх професійних фахівців, які було розроблено в студії, дали блискучі результати. Пройшов час і такі випускники як піаністи Марія та Наталя Єщенко, Емма Цукурова, Анатолій Соколов, Олена Іоліс, Віталій Сєчкін, скрипалі Ісак Заславський,Володимир Міхелевич, композитори і теоретики Лев Булгаков, Борис Яровинський, Фаїна Бельман та багато інших, створили фундамент музичної освіти і виконавської культури міста Харкова.
Сміливий експеримент у галузі педагогіки було продовжено в Харківський музичній десятирічці, яку було відкрито при консерваторії у 1943 році, в перші дні звільнення Харкова від фашистських загарбників (наказ №700 Управління в справах мистецтв при РНК УРСР від 20.09.43). Педагогічний колектив на чолі з першим директором, відомим на Україні музикантом, диригентом духового оркестру та оркестру народних інструментів В. А. Комаренком проявив максимум зусиль та ентузіазму, щоб налагодити нормальні заняття, незважаючи на винятково складні умови того часу. Серед руїн і попелищ музична десятирічка, в якій об’єдналися музична і загальноосвітня школи, зібрала талановитих дітей і почала працювати. Серед перших учнів знайдемо такі імена як Валентин і Григорій Фейгіни, Левко Колодуб, Вадим Селицький, Гаррі Гельфгат, Михайло Хоміцер, Олександр Снєгірьов, Олександр Волков,Володимир Крайнєв, Тетяна Грінденко та інші обдаровані діти, які невдовзі стали всесвітньо відомими музикантами.
У 1959 році колектив одержав прекрасне приміщення по вулиці К. Маркса, 19, де школа розташована і сьогодні. Просторі сонячні класи, чудово обладнані предметні кабінети, бібліотека та студія звукозапису, велика концертна зала на 500 місць, мала та спортивна зали – все це створило достатню матеріальну базу для всебічного здійснення навчального процесу. У 1963 році на шкільному подвір’ї піднявся новий чотириповерховий будинок інтернату зі спальними кімнатами, учбовими класами, приміщенням для спорту, ігор та відпочинку – новий дім для 100 учнів з усіх регіонів України. У 1966 році було прийнято рішення про реорганізацію школи – десятирічки у середню спеціальну музичну школу-інтернат. Починаючи з 70-х років, учні школи постійно брали участь та посідали призові місця в Республіканських та Всесоюзних оглядах, конкурсах, олімпіадах. Випускники цих років зробили вагомий внесок не тільки у вітчизняне, але й світове мистецтво, науку та педагогіку.
На початку 90-х років з ініціативи колективу на базі школи виникло декілька масштабних музичних проектів міжнародного значення.
Перший з них – конкурс юних піаністів Володимира Крайнєва, який проводиться кожні два роки, починаючи з 1992. Конкурс придбав широку популярність серед творчої молоді світу і збирає десятки талановитих юних виконавців, яким відкриває дорогу до великого мистецтва та міжнародного визнання. У 1997 році конкурс увійшов до Європейської Спілки молодіжних музичних конкурсів (EMCY), що, безумовно, свідчить про його високий міжнародний статус.
Значними музичними подіями не тільки в житті школи, а й усієї України, стали міжнародні конкурси скрипалів, які спочатку очолював видатний український скрипаль, народний артист України Богодар Которович, а потім народна артистка Росії Тетяна Грінденко. Також в школі проводились конкурси юних виконавців на духових інструментах (кларнет, фагот), гітарі та арфі. Восени кожного року в школі відбувається міжнародний фестиваль дитячого виконавського мистецтва “Музика – наш спільний дім”, під символічним дахом якого в спільних концертах приймають участь діти з різних регіонів України та зарубіжжя. Предметом особливої любові і гордості школи був фестиваль «В гостях у Айвазовського». Він став відродженням старовинних культурних традицій міста Феодосії, започаткованих геніальним художником – мариністом. В рамках фестивалю проводилася літня школа для обдарованої молоді, в якій діти поєднували заняття музикою з чудовим відпочинком на березі Чорного моря.
З метою розробки та впровадження нових сучасних методик в системі музичної освіти, вивчення та розповсюдження передового педагогічного досвіду в школі, починаючи з 2005 року і кожні два роки поспіль, проводяться Всеукраїнські науково- практичні конференції викладачів середніх спеціалізованих музичних закладів «Формування творчої особистості в інформаційному просторі сучасної культури». Тези доповідей публікуються у наукових збірках.
Історію школи неможливо уявити без міцного зв’язку з Харківським національним університетом мистецтв ім. І.П.Котляревського, провідні майстри якого постійно збагачують учбовий процес своїм досвідом, підтримуючи гідний рівень викладацької культури.
Особлива роль в історії кожного творчого колективу належить його керівникові. Директорами Харківської музичної десятирічки в різні роки були: 1943-1948 – В.А. Комаренко, 1949- 1961 – Л.О. Карпова, 1961-1984 – А.М. Соколов. Музичним відділом завідували:М.О. Хлєбніков, Л.С. Пестриченко, Ч.І. Грозовська, Ф.Б. Монт, І.Я. Дуднік, В.В. Кангеларі, загальношкільним – Р.І. Куцевіцька,О.М. Колодяжна. Сьогодні ці посади займають педагоги- методисти Т.Ю. Сенченкова та Т.П. Яцюк.
З 1984 року на чолі школи – заслужений діяч мистецтв України, професор ХНУМ ім. І.П.Котляревського Валерій Алтухов. Досвідчений фахівець, талановитий педагог, нинішній директор вважає головним завданням сучасного навчального процесу розкриття творчого потенціалу кожного учня, кожної неповторної дитячої особистості. В великій мірі досягненню цієї мети сприяють нові контакти з зарубіжними учбовими закладами, організації фестивалів, конкурсів та інших різноманітних цікавих музичних подій, які виходять за межі суто шкільних і всебічно зв’язані з творчим життям усієї країни. Всі вони спрямовані на максимально високий рівень професійної підготовки вихованців школи, розширення творчих стосунків педагогів та учнів з колегами з України та музикантами інших країн, створення найкращих умов для підготовки майбутньої національної культурної еліти.
У 2013 році колектив відзначатиме свій 70-річний ювілей. За роки свого існування школа створила чітку систему музичного виховання талановитих дітей від 5- річного віку до рівня студентів вищого навчального закладу. Це стало можливим завдяки діяльності багатьох славетних музикантів-педагогів. Колектив пишається співпрацею з піаністами Регіною Горовиць, Борисом Скловським,Михайлом Хазановським, Ноемі Гольдінгер, Беллою Юхт. Струнно-смичковий відділ представляли блискучі музиканти: Адольф Лєщинський, Юлія Пактовська, Анна Гельрот, Абрам Козловичер, Ісаак Заславський, Володимир Міхелевич. На музично-теоретичному відділі працювали видатні теоретики: Ігор Дубинін, Лев Булгаков, Фаїна Бельман, Наталія Тишко, Елеонора Борщевська. Хором хлопчиків багато років керував відомий хормейстер Микола Герасимчук, досвідчені музиканти Володимир Комаренко, Микола Клєвцов викладали гру на духових інструментах. Золотий фонд школи складають імена випускників та педагогів, які удостоєні найвищих національних нагород.
Народні артисти України: Тетяна Вєркіна, Алін Власенко, Левко Колодуб, Володимир Лукашов, Віталій Сєчкін, В’ячеслав Палкін, Ігор Шаповалов, Борис Яровинський.
Народні артисти Росії: Тетяна Грінденко, Володимир Крайнєв, Дмитро Лісс, Юрій Лоєвський, Сергій Скрипка, Даніїл Крамер.
Заслужені артисти та діячі мистецтв України: Марія Єщенко, Наталя Єщенко, Валерій Алтухов, Григорій Куперман, Віталій Мальцев, Віктор Мужчиль, Ігор Палкін, Георгій Сєліхов, Лариса Трубнікова, Юрій Персидський, Людмила Шукайло, Костянтин Шаша, Інна Черничко, Сергій Юшкевич, Юрій Янко.
Заслужені артисти та діячі мистецтв Росії: Ігор Котляревський, Василь Зацепін, Олексій Кошванець, Ерік Поздєєв, Юрій Фомін, Григорій Красько, Володимир Шохов.
Лауреати премій: імені Т.Г. Шевченка – Лев Колодуб, В’ячеслав Палкін, імені В. С. Косенка – Людмила Шукайло, імені Г. Малера – Даніїл Крамер, державних премій Росії – Володимир Крайнєв, Дмитро Лісс.
Доктора мистецтвознавства: Марина Черкашина-Губаренко, Сергій Тишко, Наталя Заболотна, Михайло Імханицький, Олена Рощенко, Ірина Польська, Марія Калашник.
Лауреати міжнародних конкурсів: Валентин Фейгін, Григорій Фейгін, Михайло Хоміцер, Вадим Селицький, Альберт Марков, Олександр Волков, Олександр Снєгирьов, Лев Лазарєв, Марія Єщенко, Володимир Крайнєв, Тетяна Грінденко, Віталій Сєчкін, Леонід Чижик, Юрій Торчинський, Сергій Юшкевич, Антон Холоденко, Володимир Астраханцев, Ірина Блоха (Пашинська), Олексій Кошванець, Даніїл Крамер, Григорій Красько, Володимир Шохов, Анна Кравченко, Анна Мамаєва, Андрій Желтоног, Денис Северін, Віталій Самошко, Олександр Романовський, Валерій Соколов, Вероніка Лемішенко…
У цьому списку не може бути крапки, тому що кожен рік він доповнюється новими іменами талановитих вихованців Харківської середньої спеціалізованої музичної школи- інтернату, які прославляють ім’я своєї ALMA MATER далеко за межами України.
Харківська середня спеціалізована музична школа-інтернат змінила назву на: Харківський державний музичний ліцей