Відділ спеціального фортепіано

music-279333_1280

Історія фортепіанного відділу

           Історія фортепіанного відділу почалася в 1933році з особливої групи для обдарованих дітей при Харківському музично-драматичному інституті (зараз – Національний університет мистецтв ім. І.П.Котляревського). Виховання маленьких музикантів взяли на себе найвідоміші митці Харкова: Н.Б. Ландесман – професор, завідувач кафедри спеціального фортепіано Харківської консерваторії, учениця П.К. Луценка, Л. Й. Фаненштіль — один з засновників харківської фортепіанної школи. Очолили групу талановиті педагоги-піаністи професор М.С. Хазановський та М.В. Ітігіна. Тут навчалися майбутні видатні піаністи Марія та НаталяЄщенко, Анатолій Соколов, ВіталійСєчкін, НоеміГольдінгер, БеллаЮхт, ОленаІоліс.
      Сміливий експеримент у галузі педагогіки було продовжено в Харківський музичній десятирічці, яку було відкрито при консерваторії в перші дні звільнення Харкова від фашистських загарбників в листопаді 1943 року. З школою пов’язана діяльність багатьох славетних музикантів-педагогівстаршого покоління, які працювали тут майже з першого дня існування: М. Хазановський, Б. Скловський, В. Шапіро, Р. Горовиць, Б. Юхт, О. Iоліс, Н. Зац, В. Кричевська, Б. Карповська, Н. Гольдінгер.Пізніше до колективу приєдналися Г. Гельфгат, В. Горенко, I. Рядова. Кожен з них – неповторна особистість, а створена ними унікальна система музичної педагогіки потребуєглибокого, уважного пізнання.
Серед учнів знайдемо такі імена як Володимир Крайнєв, Леонід Чижик, Данії Крамер та інші обдаровані діти, які невдовзі стали всесвітньо відомими музикантами.

       Фортепіанний відділ пишається своїми вихованцями – справжніми професіоналами, блискучими виконавцями, талановитими педагогами, серед яких В. Лозова,Т. Вєркіна, С.Захарова, Л. Маргаріус, В. Макаров,Ж. та В. Кангеларі, I. та С. Кривоніс, С.Юшкевич, О. Колєснікова, Н. Авраменко, I. Сурженко, М. Гун, Є. Фургайло.Постійне оновлення педагогічного колективу привело до школи прекрасних майстрів свого діла, музикантів-викладачів Н. Баличеву, Н. Власенко.

       Велике значення для творчого життя колективу, для розвитку його методичного потенціалу завжди мала співпраця з Харківським національним університетом мистецтв ім. І.П.Котляревського, який очолює Народна артистка України, професор Тетяна Борисівна Вєркіна, відома піаністка і викладач, завідувач кафедри спеціального фортепіано, кандидат мистецтвознавства, випускниця ХССМШі. Дуже плідним виявилося співробітництво з професорами В.I. Лозовою, Н. О. Мельниковою, С. С. Полусмяком, а також з нинішніми викладачами В.Ф.Шукайло, Н.I. Руденко, Н. Горецькою. В інтернаті багато років працювали репетиторами Г.М. Вишневська та В. I. Масюк, які допомагали дітям удосконалювати свою гру.

        На початку 90-х років на базі школи виникло декілька масштабних музичних проектів міжнародного значення, в яких фортепіанний відділ приймає активну участь.
Перший з них — конкурс юних піаністів Володимира Крайнєва виник з ініціативи колективу, перш за все фортепіанного відділу.Він проводиться кожні два роки, починаючи з 1992. Конкурс придбав широку популярність серед творчої молоді світу і збирає десятки талановитих виконавців, яким відкриває дорогу до великого мистецтва та міжнародного визнання. У 1997 році конкурс увійшов до Європейської Спілки молодіжних музичних конкурсів (EMCY), що, безумовно, свідчить про його високий міжнародний статус.
Восени кожного року в школі відбувається міжнародний фестиваль дитячого виконавського мистецтва “Музика – наш спільний дім”, де приймають участь діти з різних регіонів України та зарубіжжя.
     Предметом гордості школи був фестиваль «В гостях у Айвазовського». В рамках фестивалю проводилася літня школа для обдарованої молоді, в якій діти поєднували заняття музикою і виступи на сценах міста Феодосії з чудовим відпочинком на березі Чорного моря.
З 2015 року школа стала проводити Міжнародний фестиваль « В гостях у Гоголя» з літньою школою у місті Миргороді, найкращому курорті на березі річки Хорол.

           Понад 100 учнів фортепіанного відділу носять звання Лауреатів міжнародних конкурсів, таких як конкурс ВОЛОДИМИРА КРАЙНЄВА,Володимира Горовця, конкурсу молодих виконавців у рамках фестивалю «Харківські Асамблеї», а також багатьох конкурсів України, Росії, Чехії, Канади, Іспанії, Італії, Словакії, Болгарії.

Золотий фонд школи складають імена випускників:

  • Народна артистка України Тетяна Вєркіна.
  • Заслужені артисти та діячі України: Марія Єщєнко, Наталя Єщєнко, Сергій Юшкевич.
  • Заслужені артисти та діячі Росії Ігор Котляревський, ДаніїлКрамер, Леонід Чижик
  • Лауреат державних премій Росії, Народний артист Росії, та звання Почесний громадянин Харкова– Володимир Крайнєв

На вiддiлi працюють висококвалiфiкованiвикладачi:

  • Завідувач фортепіанного відділу-Захарова С.І., викладач-методист
  • Завідувач відділу молодших класів – Баличева Н. I.,викладач – методист.
  • Власєнко Н.В., Колєснiкова О.Л.,Скрєбцова Н.Г., Трємбовлева М.Л., Карєлова Г., Заклiкiвська О.С., Леонтьєва Н. I.