Директор школи Алтухов Валерій Миколайович

Алтухов В.Н.Алтухов Валерій Миколайович (6 жовтня 1941, Харків) — український музикант, кларнетист, педагог, науковець, Заслужений діяч України (1996), професор (2011), пішов з життя 29 квітня 2021

 

 


Алтухов Валерій Миколайович, народився 6 жовтня 1941 року. В 1953 році поступив в спеціальну музичну школу м. Ташкента. Цю школу закінчив у 1960 році з золотою медаллю. Навчаючись у школі, в 1957 році брав участь у республіканському конкурсі молодих виконавців і зайняв І місце та здобув звання лауреата конкурсу.

У 1960 році поступив до Ленінградської Державної консерваторії ім. Римського-Корсакова в клас професора Генслера В. І. за фахом кларнет, яку закінчив з відзнакою в 1965 році.

У 1963 році брав участь у всесоюзному конкурсі кларнетистів, де здобув диплом.

З 1966 року працює викладачем класу кларнета в Харківській середній спеціальній музичній школі-інтернаті і концертмейстером групи кларнета симфонічного оркестру в Харківській обласній філармонії.

У 1984 році призначений директором Харківської середньої спеціальної музичної школи-інтернат.

З 1994 року працює в Харківському державному університеті мистецтв ім. П.Котляревського викладачем, доцентом, професором по класу кларнета.

У 1996 році за особистий внесок у розвиток національної музичної культури, високий професіоналізм, указом Президента України присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України». У 2003 році за вагомий особистий внесок у розвиток культури і мистецтва Кабінет міністрів України нагородив Почесною грамотою.

У 2001 році увійшов до збірки «500 впливових особистостей» в межах національної іміджевої програми «Лідери XXI століття», а також був відзначений почесним званням «Харків’янин року» — 2001 та 2002 рр.

У 2005 році присвоєно вчене звання Доцента кафедри оркестрових духових інструментів.

В 2007 році став лауреатом творчої премії Феодосійського міськвиконкому «За выдающийся вклад в развитии культуры г. Феодосии».

В 2008 році став лауреатом творчої премії Харківського міськвиконкому «За вагомий особистий внесок у розвиток аматорського мистецтва — організацію та проведення міжнародного конкурсу юних піаністів В.Крайнєва»

У 2011 році присвоєно вчене звання професора кафедри оркестрових духових інструментів та оперно-симфонічного диригування.

В 2013 році був запрошений в журі 5-того Міжнародного конкурсу кларнетистів імені Карла Нільсена (Данія).

Діяльність

За ініціативою В. М. Алтухова в Харкові з 1992 року було започатковано і проведено 11 міжнародних конкурсів юних піаністів Володимира Крайнєва, два міжнародних конкурси скрипалів Богодара Которовича, 20 міжнародних фестивалів «Музика-наш спільний дім», 20 фестивалів «В гостях у Айвазовского». Алтухов В. М. постійно проводить майстер-класи у містах Харкова, Бєлгорода, Феодосії, Чернівцях, Мінську, Житомирі, Запоріжжі.

Як професійний фахівець, бере участь у складі журі різноманітних міжнародних конкурсів: конкурс ім. Д.Біди (м. Львів), «Сурми Буковини» (м. Чернівці), «Акорди Хортиці» (м. Запоріжжя), «Восхождения» (м. Ялта”, «Сельмер-Париж в Україні» (м. Київ), «Кримська весна» (м. Ялта).

О творчих досягненнях В. М. Алтухова випущено 3 телефільми: ТВ ИНТ «Сами о себе» — Валерий Алтухов и его школа” (1996 р., режисер Олексій Муратов); ТВ ИНТ «В гостях у Айвазовського» (1998 р., режисер Олексій Муратов); ХОД ТРК «Мелограф» В гостях у Айвазовського” (2009 р., режисер Юлія Коваленко).

В. М. Алтухов різносторонній музикант та педагог, який наряду з учбово-виховною роботою приділяє особливу увагу науково-методичній діяльності. Тільки за останні п’ять років Алтухов В. М. брав участь у дев’яти наукових конференціях, де виступав з доповідями по актуальним проблемам навчання і вихованню молодих виконавців. По матеріалам конференції опубліковано 7 статей в фахових наукових збірках.

Крім того в 2009 році вийшов учбовий посібник (Хрестоматія) «Гами і вправи для розвитку техніки гри на кларнеті» (256 сторінок) (ISBN 978-966-8689-10-9). Посібник (Хрестоматія) схвалено Міністерством культури і туризму України для використання в навчально-виховному процесі в вищих навчальних закладах культури і мистецтв ІІІ-IV рівня акредитації. Лист від 26.12.2008 р. № 1486/7-4/13-08. На думку відомих педагогів з фаху «кларнет» України, Росії, Республіки Білорусь спосіб викладання гам і вправ наданих в посібнику є новим словом у методиці навчання гри по фаху «кларнет».

Серед учнів — Народний артист Росії Дмитро Лісс